Bloglar, Kargo

E-İhracat Serüveni Türkiye’den Kargo

E-İhracat Serüveni;

Türkiye’den Kargo

 

Yurtdışına hizmet ve ürün satışı yapan e-İhracatçıların büyümeleri ve süreçlerini yönetmeleri için kargo işleyişi en kilit noktadır. Yurtiçi kargolama süreci hakkında deneyimli olsanız bile e-ihracat kargo sürecinin farklılıklarına hakim olmanız çıktığınız yolda sizi hedefe kestirme yoldan götürecektir. Bu doğrultuda sizlere doğru kargo firmasından danışmanlık almanın önemini, e-ihracat serüveninizi kolaylaştıracak aracı firmayı seçerken nelere dikkat etmelisiniz onları anlatacağım. 

 

E-ticaret internetten yapılan toptan veya perakende satış ve alış işlemleri için kullanılan evrene verilen terimdir. E-ihracat ise e-ticaret’in alt dalı olmakla birlikte, global pazar yerlerine, mikro ihracat doğrultusunda yapılan tüm satış işlemleridir. Siz yurtdışı serüveninize başlarken, ben de sizlere alıcıyla buluşma basamağınız olan kargolama süreci hakkında bilgi vereceğim. 

 

Türkiye’den Kargolama

 

Mikro ihracat kargo işlemleri için anlaşma sağlayacağınız kargo firmasının, gönderilerinizi adresinizden alması sizin işinizi kolaylaştıracak en büyük adımlardandır. Bu konuda siz üreticiye düşen, ürünleri güvenli ve sağlam bir şekilde paketlemek olmalıdır, güvenli paketleme süreci hasar riskinizi azaltır. Faturasını ve etiketini detaylıca düzenlediğiniz ürünü kargo firmasının ilgili personeline teslim ederek kargo sürecini başlatabilirsiniz. Sürecin devamı firma tarafından yönetilmektedir.

 

Gümrük İşlemleri

 

Bir sonraki sorunuz gümrükleme olacaktır. E-ihracatta ürünün ağırlığı 300 kilogramdan az olmalıdır ve buna ek olarak hizmet bedelinin 15.000 eurodan az olması kuralı da bulunmaktadır, bu kapsamda olan tüm gönderileriniz mikro ihracat olarak kabul edilecektir. Mikro ihracat kapsamındaki satışlarınız için karmaşık gümrük işlemleri ve belgeler ile uğraşmanıza gerek yoktur. Mikro ihracat gönderileri ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile gerçekleştirilmektedir. Bu belgeyi düzenleme yetkisine sahip bir kargo firması ile anlaşma yapmanız evrak işlerini hızlandırmanız noktasında sizlere yardımcı olacaktır. Mikro ihracat kapsamı dâhilinde sattığınız ürünleri, yurt içine gönderir gibi paketleyip faturası ile birlikte yetki verdiğiniz kargo firmasına teslim etmeniz yeterli olacaktır. 

 

Çalışma Koşulları

 

Çalışacağınız firmayı belirlerken çalışma koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. 

 

  • Hız

 

Online alışverişin en cazip yanı da hızlı teslimattır.  Online mağazanızı tercih eden alıcılarınız sizin termin ve teslimat sürenize de dikkat etmektedirler ve ürünlerine mümkün olan en kısa sürede ulaşmayı arzulamakta olacaklardır. Bu beklentiyi karşılayacak uluslararasu firmalardan aldığınız danışmanlık ise sizi e-ihracat serüveninizde bir adım öne çıkaracaktır. Bu doğrultuda firmaların taşıma hızını da sorgulamanızı öneririm.

 

  • Kargo Takip Sistemi

 

Alıcı memnuniyeti açısından kargo takip sistemi sizi daha güvenilir kılmaktadır. Bu takip sistemi sayesinde alıcınız siparişinin nerede olduğunu, gecikme durumunu, teslim durumunu takip edebilecektir. Yaşanabilecek aksiliklerin müşteriye bildirilmesi açıdan kullanılabilecek kargo takip paneli olan firmalar ile çalışmanızı öneririm. 

 

  • Özel Günler

 

Normal zamanlarda sorunsuz ve hızlı şekilde ilerleyen teslimat süreçleriniz özel günler söz konusu olduğunda problem yaşama ihtimaliniz olablir. 

Özel günlerde artan sipariş sayıları nedeniyle, insanlar internet üzerinden sipariş vererek online alışveriş yapmaktadır.  Bu özel günlerde ise e-ticaret firmaları danışmanlık aldıkları firmaların kargo ve lojistik yoğunluğunda problemler yaşamaktadır. Bu durumda da sipariş sayılarının artması sebebiyle danışmanlık aldığınız firma sizi mağdur etmemelidir. Kapasitesi yüksek ve ağları güçlü firmalardan danışmanlık almak sizi kampanyalarınızda öne çıkaracaktır. 

 

  • Fiyatlandırma

 

Son olarak e-ihracat serüvenimizde bizim için en önemli şeyin fiyat olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye’den yurtdışına hizmet veren güvenilir olduğunu bildiğiniz bütün firmaların müşteri temsilcileri ile görüşmenizi ve teklif almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle karlılık oranınız artacak ve ürünleriniz güvenle yola çıkacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir