E-İhracat

Alibaba.com üye puanınızı etkileyen faktörler nelerdir?

Dünyanın en büyük B2B e-ticaret platformu olan Alibaba.com’da birer ihracatçı iseniz dikkat etmeniz gereken konulardan birisi üye puanıdır. Peki üye puanını etkileyen faktörler nelerdir?

Öncelikli olarak Alibaba.com satıcı platformuna giriş yapma sıklığınız gelmektedir, yani platforma giriş yapılan gün sayısı ile satıcı puanınız arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. İkinci olarak ürünlerinizin sayısı, güncelliği ve verimliliği gelmektedir. Verimlilikten kasıt; Alibaba platformununda ürün yüklerken girdiğiniz ürünler 5 üzerinden girilen görsellerin kalitesine, ürün açıklamasının detayına vb. gibi durumlardan baz alınarak 5 üzerinden puanlanmaktadır. Bahsi geçen bu puanı yüksek tutmak verimliliği artıracaktır ve dolaylı olarak da üye puanınıza olumlu etkileri olacaktır.

Üye puanınızı etkileyen faktörler arasında en önemli olan faktör ise erişilebilirliktir. Yani müşterinizin veya olası müşterilerinizin sizlere göndereceği taleplere ve mesajlara mümkün olduğunca cevap vermektir ve bunu yaparken hızlı olmaktır. Öyle ki, bu etken Alibaba’da mağazanızı ya da ürününüzü ziyaret eden potansiyel alıcıların ‘response rate’ adı altında gördüğü ve sizin hakkında ilk fikir sahibi olduğu kısımdır.

Son olarak bahsedeceğimiz etken ise Trade Manager’daki online kalma süresi. Kısaca Trade Manager’dan bahsedecek olursak, gelen talepleri anında bildirim olarak almanızı sağlayan ve mesajlaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. Trade Manager kurulumu gerçekleştirdiğiniz takdirde, platformdaki ürün listelerinize online olduğunuza dair bir sembol işlenmektedir. Tüm bunlar aynı şekilde Alibaba.com’daki üye puanınızı etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir