E-İhracat

Arbitraj Nedir? Nasıl Arbitraj Yapılır?

Arbitraj terimi farklı birçok sektör için kullanılıyor olsa da hepsinin temel mantığı aynıdır. Arbitraj farklı piyasalar arasındaki fiyat farklılığından yararlanarak kar etmeye denir. Bu yöntem Amazon üzerinde iki farklı şekilde uygulanabilir. Retail ve Online Arbitraj olarak adlandırılan bu iki yöntemin en temel farklılığı Amazonda satmak istediğimiz ürünleri elde ediş şeklimizdir. Retail Arbitrajda ürünleri bulmak için fiziki olarak mağazaları gezmek, Online Arbitrajda ise web siteleri üzerinden ürün incelemek gerekir. İki iş modelinin de kendilerince hem pozitif hem negatif yanları var.

Retail Arbitraj’ın en önemli avantajı bulunduğunuz ülke ve satış yapmayı hedeflediğiniz ülke arasındaki kur farklılığından oluşan kar oranıdır. Kur farklılığı dışında Retail Arbitraj ile gelen avantajlardan bir tanesi de satış yapacağınız pazar yerindeki diğer rakiplerinizin ulaşamayacağı indirimlere ulaşma imkanınızın olması. Özellikle giyim ve elektronik mağazalarının online mağazaları ve fiziksel mağazaları için farklı ürünlerde farklı oranlarda indirim uygulamasından dolayı fiziksel olarak ulaşabileceğiniz indirimler daha karlı ürünler bulabilmenize yarar. Bir diğer avantaj ise Online Arbitraja nazaran incelediğiniz ürünün Amazondaki karşılığını daha iyi arayabiliyor olmanız. Karlı olabileceğine inandığınız ürünleri mağazadan çıkmadan sadece ürünün barkodunu, Amazon’un telefon uygulamasını kullanarak, anında taratabilir ve aynı barkod koduna sahip bir ürün daha önce listelenmiş mi görebilirsiniz. Bu güzel avantajların yanında gelen bazı dezavantajlarda maalesef var. Bunlardan ilki de ürünü yurt dışına kargolama. Yurt dışına ürün kargolamak çok zor bir işlem olmasa da ürün satın alımı yapmadan önce satış yapmak istediğiniz ülkenin gümrük yasalarını gözden geçirmenizde fayda var. Bazı ürünlerin yurt dışından ülkeye girmesi tamamen yasak olabilir, bazı ürünler gümrükten geçebilmek için ek belgelere ihtiyaç duyabilir. Kargolamanın sorun yaratabileceği bir diğer konu ise fiyatlandırma. Satmak istediğiniz ürün kur farkından dolayı size karlı gelse Türkiye’deki yüksek kargo bedelleri bu karlılığınızı ciddi oranlarda düşürebilir. Retail Arbitrajın bir diğer dezavantajı ise Online Arbitraja göre ürün bulma hızınızın daha yavaş olması ve temin edebileceğiniz stok sayısının azlığı.

Online Arbitrajın en büyük avantajlarından birisi kaynak mağaza çeşitliliği. Hem kendi ülkenizdeki hem farklı ülkelerdeki yüzlerce web sitesinden yararlanarak ürünlerinizi tedarik edebilirsiniz. Bu çeşitliliğin içerisinde kaybolmak çok mümkün bundan dolayı ürün araştırmanıza yardımcı olacak yazılımları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yazılımlar maliyetlerinden dolayı bir dezavantaj olarak görülebilir fakat uzun vadede size getirisi daha yüksek olacaktır. Bir diğer avantaj ise ürünü, satış yapmak istediğiniz pazar yerinin bulunduğu ülkeden tedarik edebilmek. Bu sayede oluşabilecek yüksek kargo maliyetlerinden kaçınabilir ve normalde gümrükte takılma riski olan ürünleri de stoğunuza ekleyebilirsiniz. Online Arbitrajın dezavantajları arasında öncelikli olarak satmak istediğiniz pazar yerinde listelenmiş ürünün aynısını bulabilmek geliyor. Yazılımlar bu konuda yardımcı olabilse de eğer ürün pazar yerleri arasında farklı barkodlarla listelenmişse ya da varyasyon farklılıkları varsa yazılımlar bu noktada başarısız olabiliyor. Bir diğer dezavantaj ise rekabetin daha fazla olması, Online Arbitraj, Retaila göre daha erişilebilir olduğundan dolayı sizin karlı bulduğunuz ürünleri bir başkası da aynı karlılık oranlarında listeleyebilir ve satış önceliğini almak için fiyat kırabilir.

Online ya da Retail Arbitraj yapmaya başlamak için öncelikli olarak bir Amazon satıcı hesabına sahip olmanız gerekiyor, bu bir şirket ya da bireysel hesap olabilir. İkinci adım olarak satılmaya uygun ürün bulup ve satış yapılacak pazar yerinde rakip analizi yapmanız gerekiyor. Satın aldığınız ürünleri barkodlanma ve kolilenme işlemleri için ara depoya gönderdikten sonra ürünler Amazon deposuna satışa hazır bir şekilde girmiş olacak. Ürünleriniz satışa açıldıktan sonra yapmanız gerek tek şey ürünlerinizi buy boxlarını kontrol edip satışlarınızı takip etmek ve gerektiği zaman yeniden stoklamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir