E-İhracat

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica, web sitelerimizin ziyaretçi trafiğini ölçümlemeyi ve ziyaretçi hareketlerini takip edebilmenizin dışında, reklam kampanyalarını daha kolay ve pratik şekilde analiz etmenize yarayan bir web analizi servisidir. Size ziyaretçilerin site üzerindeki hareketlerini kaydedilmiş bir şekilde izleme imkanı sağlar. Webvisor ve sayfaların belirli kısımlarına hangi yoğunlukta tıklandığını gösteren Tıklama Haritaları gibi özellikleri de bulunur. Ayarları esnektir. İsterseniz kullanıcı istatistiklerini herkese görünür yapabilir isterseniz de sadece adminin görmesini seçebilirsiniz. Sitelere kullanıcı ulaşımını sürekli kontrol ettiği için bu konuda herhangi bir sorun yaşarsanız e-posta veya ücretsiz SMS ile sizleri bilgilendiriyor.

Yandex Metrica’yı Google Analytics gibi diğer analiz araçlarından ayıran önemli iki özellik bulunmaktadır.

Ziyaret Kayıtları (Fare İzleme)

Yandex Metrica kullanarak ziyaretçiler web sitenizdeyken onların sitenizde hangi butonlara tıkladıklarını, sayfaları ne kadar süre ve nereye kadar kaydırdıklarını ve diğer bütün fare hareketlerini detaylıca izleyebilirsiniz.

Tıklama Kayıtları (Isı Haritası)

Ziyaretçilerinizin en çok hangi alanda yoğunlaştıklarını veya en çok hangi kısımlar ilgi görüyor gibi fazla görüntü alan yerlerini gösterir.

Yandex Metrica Özellikleri

  • Mobil ve Masaüstü cihazlarınızdan gelen trafiği kontrol edebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerin nereden size ulaştıklarını görebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerin kullandığı telefon markası, işletim sistemi ve tarayıcı sürümlerini, coğrafi bölgeleri ve reklam engelleyici kullanıp kullanmadıklarını öğrenebilirsiniz.
  • Yandex Metrica’dan elde ettiğiniz verileri CRM verilerinizle birleştirmek ve tamamlamak elinizdeki bilgilere farklı açılardan görebilmenizi sağlar.
  • Ziyaretçi hareketlerini takip ederek satış hunilerinizi oluşturabilirsiniz.
  • Sipariş başına maliyet değerini otomatik hesaplar ve ayrıntılı E-İhracat raporları hazırlayabilirsiniz.
  • Raporlar API‘si ile birlikte Yandex Metrica arayüzü kullanmadan site trafiği istatistiklerini ve diğer verileri alabilirsiniz.
  • Herhangi bir şekilde veri sınırlaması yoktur. Veri hacminizin ne kadar olduğu önemli olmamakla birlikte verilerinizi sınırsız süreyle depolama yapabilirsiniz.

3 Adımda Yandex Metrica Kurulumu Nasıl Yapılır ?

1. Adım: Oturum açın

Yandex Metrica kullanabilmek için Yandex hesabına ihtiyacınız var mail.yandex.com kaydolup açabilirsiniz. Ardından metrica.yandex.com.tr adresini ziyaret ederek yeni Yandex Metrica hesabı oluşturabilirsiniz.

2. Adım: Bir sayaç oluşturun

‘Sayaç Ekle‘ye tıklayın. Sayaç ayarlarının bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Buradan sayaç ayarlarınızı yapabilirsiniz.

3. Adım: Sayaç’ı siteye yükleyin

Ayarlar bölümünde Sayaç sekmesine gidin ve Kopyala‘yı tıklayın.

Aldığınız kodu sitenin <head> </head> veya <body> </body> kısımları arasına, özellikle üst kısımlara yapıştırın çünkü veri hesaplamasının doğruluğu buna bağlıdır.

Kurulumdan sonra, etiketiniz Sayaçlarım sayfasında mevcut olacaktır. Veriler hızlıca toplanmaya başlar. Kodu yükledikten birkaç dakika sonra, Sayaçlarım sayfası, sayacın doğru şekilde kurulup kurulmadığına ilişkin doğrulama durumunu gösterir.

Yeni yazılarımız için bizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir