Anasayfa

Alibaba

Alibaba’nın Kurucusu ?

Çinli dar gelirli bir aileden çıkıp Çin’in en zengin iş insanı unvanını kazanan Jack Ma’dır. Jack Ma 1964 yılında doğmuş ve 4 Nisan 1999’da ise günümüzde 76 milyar dolar ciroya ve 24 milyar dolar net gelire sahip olarak dünyanın pek çok ülkesinin tüm gelirinden fazla bir işlem hacmini yöneten Alibaba.com’u kurmuştur.

Jack Ma’nın en popüler hikâyelerinden birisi ise başarısızlık öyküsüdür; Harvard’dan 10 kez ret alması, iş başvurusu yaptığı 30 firmadan geri çevrilmesi ve 24 başvuru arasından KFC tarafından reddedilen tek kişi olması gibi başlıklar hemen hemen hepimizin aşina olduğu birkaç Jack Ma Başarısızlıklarıdır.

Peki, ortalama bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla başarısızlıkla mücadele eden Jack Ma Alibaba’yı ne için kurdu?

Alibaba Nedir? Ne İşe Yarar?

“Küresel ticaret burada başlar!” sloganı ile yola koyulan Alibaba platformu üzerinden firmalar arası (İngilizce ’de B2B olarak kısaltılan) toptan ithalat ve ihracat işlemleri gerçekleşir. Firmalar arası toptan alışverişin gerçekleşmesinin yanı sıra son tüketicinin de alışveriş yapabilmesi Aliexpress platformu ile mümkün kılınmıştır, bu platformu ayrı bir başlık altında ele alacağız. Alibaba’ya geri dönecek olursak, ismi dolayısıyla her ne kadar Türkiye veya Türkçe ile bir bağlantısı varmış gibi gözükse de şirketin kuruluş veya ortaklık yapısında Türkiye ile ilgili herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır fakat Alibaba’nın Türkiye’deki faaliyetlerinden bahsedecek olursak, 2008 yılında Alibaba Türkiye’de faaliyete geçmiştir. Türk Kobilerinin ihracat hacimlerinin büyümesinde önemli ölçüde ivme kazandıran Alibaba’nın ülkemize giriş yapması ile birlikte birçok Kobi ilk ihracatını gerçekleştirmiştir.

Sayılarla Alibaba!

Dünyanın en büyük B2B ticaret platformu olan Alibaba’nın sayısal verilerine kısaca göz atmak gerekirse:

200’den fazla ülkede faaliyet gösteren Alibaba’nın bünyesinde 3,5 milyon satış yapan şirket bulunmaktadır. 2012 yılında 21.930 adet çalışan sayısına sahip olan Alibaba 2020 itibariyle 117.600 adet çalışan sayısına ulaşmış bulunmaktadır.

Alibaba üzerinden alınan günlük sipariş sayısından bahsedecek olursak, 2013 yılında 254 milyon olan bu sayı, 2019 yılı itibariyle 1 milyar 292 milyona erişmiştir.2013 yılında 231 milyon aktif müşterisi bulunan Alibaba’da bu sayıyı 2019 yılı itibariyle dörde katlayarak 960 milyon aktif müşteriye ulaşmıştır.

Aliexpress Nedir?

Toptan firmalar arası ticaretin yanı sıra, son tüketici olan bireylerin de alışveriş yapabilmelerini mümkün kılan AliExpress 2010 yılında kurulmuştur ve Amazon ve eBay’e kıyasla kullanıcıların daha ucuza ürün bulabilmesini sağlamaktadır.

Binlerce tüccarın tek bir çatı altında toplandığı platformda, milyonlarca ürün alıcıları ile buluşmaktadır. AliExpress üzerinden alışveriş yapmak son derece kolaydır. Tıpkı N11, Morhipo, Hepsiburada gibi e-ticaret platformlarına üye olup sepete eklediğiniz ürünü satın aldığınız gibi aynı işlemleri de AliExpress üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Singles’ Day (Yalnızlar Günü) Nedir?

Yalnızlar günü her yıl 11 Kasım’da tüm dünyada insanların online ve offline alışveriş günü adı altında kutladığı daha doğrusu çeşitli indirimlerden yararlanarak alışveriş yaptığı gündür. 2018 yılında Alibaba 30.7 milyar dolarlık satış ile muazzam bir rekora imza atmıştır.

E-İhracat TÜRKİYE - ... hazır olun