Anasayfa

Amazon

Amazon Nedir?

Amazon 1994 yılında Jeff Bezos tarafından bir satış sitesi olarak kurulmuştur. İlk olarak kurulduğunda sadece bir kitap sitesi olarak kurulan Amazon, günümüzde satış hacmi ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük e-ticaret sitesi haline gelmiştir. Her yıl istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden bu şirket, 2019 yılında ‘’Dünyanın En Değerli Markası’’ ünvanını elde etmiştir. 2018 yılında ülkemizde de faaliyete başlayan Amazon, 2020 verilerine göre aktif olarak 3 kıta, 19 ülkede satış yapmakta. Ayrıca Amazon.com, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşıp, Apple’dan sonra bu seviyeye erişen ikinci şirkettir. 2019 yılında %20 lik bir büyüme yakalayan Amazon’un, 2020’nin ilk çeyreğinde de geçen yıla göre %26’lık bir büyüme gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Peki yıllar boyu dur durak bilmeyen bu başarının sırrı neydi ?

Amazon’un bu başarısının sebeplerine baktığımızda, Jeff Bezos’un şirketin olduğu yere gelmesinde büyük bir pay sahibi olduğu görüyoruz. Jeff Bezos’un sadece kitap satarken bile internetin geleceğini görmüş ve aldığı kararlar ile beraber aslında şirketin bugün ki halini oluşturmuş. Amazon aslında birçok alanda kendini kanıtlamış ve hala da büyümeye devam eden bir şirket. Bunun yanı sıra Amazon’un müşterilerine ve satıcılarına sunduğu birçok fırsat mevcut. Bunların en önemlilerinin başında FBA (Fulfilment by Amazon) ve Prime üyelik sistemi geliyor. FBA, ürünün depolanma, paketleme, kargo ve müşteri hizmetinin belirli bir komisyon karşılığında Amazon tarafından yapıldığı sistemdir. Örnek verecek olursak; satıcı ürününü herhangi bir Amazon deposuna gönderir ve Amazon ürünlerini satış gerçekleştiğinde yerine kargolar ve ürünü teslim eder. Bununla beraber olası iade sürecinde de, iade süreçlerini Amazon üstlenir. Prime üyelik ise yıllık 99$ karşılığında tüm yıl boyunca ücretsiz kargo hizmeti aldığınız bir sistemdir.

FBM (Fulfilled by Merchant): Ürünlerinizin Amazon tarafında değil, kargolamasından kendinizin sorumlu olduğu satış türüdür.

MFN (Merchant Fulfilled Network):Satıcı tarafından gerçekleştirilen ağ satışı olan satış türüdür.

Pazarlamanın yanında birçok web servisi ile beraber internet ekosisteminde var olup kullanıcılara birçok alanda fayda sağlamakta. Bu servisleri inceleyecek olursak;

AWS: Amazon Web Services olarak adlandırılan (AWS), dünyanın en çok kullanılan ve kapsamlı bulut bilişim platformudur. Bu alanda Microsoft, Google, Alibaba Cloud gibi platformları geride bırakarak bulut bilişimde liderliğini sürdürmektedir.

Twitch: E-spor ve video oyunu odaklı canlı yayın platformudur. 2014 yılında 970 milyon dolar karşılında Amazon tarafından satın alınmıştır. YouTube ve MLG gibi canlı yayın platformlarına karşı üstün liderliğini sürdürmektedir.

Amazon Prime Music: Amazon tarafından hizmete sunulan çevrimiçi bir müzik mağazasıdır. Dünya çapında birçok sanatçıyı ve türleri, Spotify ve Apple Music gibi kullanıcıları ile buluşturur.

IMDb: Internet Movie Databese, kısaca IMDb olarak adlandırılan ve şuana kadar var olan tüm ülkelerdeki filmler ve diziler hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veritabanıdır.

Amazon Logistics: Amazon tarafından satıcı adına ürünü muhafaza edip, paketleme ve kargolama işlerimlerinin yapıldığı sistemdir.

Amazon Pay, Audible, Amazon Alexa ve Amazon Kindle gibi çevrimiçi servisler ile Amazon’un sadece pazarlama alanında değil, bir çok alanda verileriyle ekosisteme hakimiyet kurmaya devam ediyor.

Amazon’un Verilerini Ele Alalım

Amazon’un 2019’da ki cirosu 280 milyar dolardır.
2020 itibariyle ABD’de yaklaşık 112 milyon Prime üyesi vardır. Dünya genelinde ise bu rakam 150 milyondur.
Amazon’da toplam çalışan sayısı 500 bin.
Her yıl gelen yeni satıcı sayısı 800 bin.
Amerika’da Online satışların yaklaşık %55’i Amazon üzerinden yapılıyor.
Toplam üye sayısı ise son verilere göre 500 milyon.
Amazon dünyada 12. Amerika’da ise 4. en çok trafik alan websitesidir. Toplamda ise aylık 2.3 milyar trafik çekmektedir.


2020 yıl verilerine göre 1 trilyon dolar eşiğini aşma noktasına yaklaşan şirketin hep daha fazla büyümeyi hedeflemesi; şirketin kararlarında içinde olduğu pazarlardaki payının arttırılması gibi faktörler Amazon’un çok daha büyük potansiyeller taşımasını sağlıyor. Satıcı ve müşteri memnuniyeti, tercihlerinin sürekli gelecekten yana olması ile dikkat çeken Amazon, alanında lider kalmayı sürdürecek gibi duruyor.

E-İhracat TÜRKİYE - ... hazır olun