Google Trends Nedir?

Google Trends Nedir?

Google Trends dijital pazarlamada kullanılan önemli araçlarından biridir.

Google Data Studio hakkında yazdığımız blog yazısında Google Analytics ve diğer Google araçlarının data konusundaki avantajlarından sizlere bahsetmiştik.

Kullandığımız Google Trends aracı sayesinde aranan hedef kelimelerin ne sıktıkla aratıldığı ve hacimlerini kapsamlı bir şekilde gösteren güçlü bir servistir.

Google Trends SEM ve SEO çalışmaları yaparken size yardımcı olacaktır. Özellikle geçmişte olan aranma hacimleri ile birlikte karşılaştırmalı sonuçlara bakabilirsiniz.

Yapacağınız araştırmada Google Trends sizlere yıllık arama trendlerine bakarak kullanıcı davranışları hakkında geniş kapsamlı bilgilere sahip olmanızı sağlar. Belirlediğiniz tarihlerde en çok yapılan google aramalarınI bu araç sayesinde inceleyebilirsiniz.

Yaptığınız araştırmada sadece tarih değil aynı zamanda Ülke, Şehir veya bölge seçerek araştırmanızı daraltabilme imkanı sunmaktadır. Çoklu dil seçeneği sayesinde yaptığınız araştırma içerinde anahtar kelimenizin hangi yıl ve hangi dönemde daha fazla aratıldığını görebilir ve bölgesel olarak trend olan haberleri görerek, bölgeye özel çalışmalar yapabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Çalışır ?

Google tüm arama verilerini arama motorunun üzerinden almaktadır. Bu nedenle başka arama motorlarındaki analizleri size göstermeyecektir. Burada yapacağınız çalışmayı google bazlı düşünmelisiniz. Google Trends sayesinde YouTube’ta da hedef kelimelerinizin aranma hacimlerini kontrol edebilir ve anahtar kelimelerinizin aranma hacimlerine bakabilirsiniz. Kullanmak için Google hesabınızın olması yeterli olacaktır. Trends.google.com linkinden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirleriz ?

Anahtar kelime, e-ihracat alanında önemli bir yere sahiptir. Genel olarak Google anahtar kelime planlayıcı burada kullanırız ancak daha iyi sonuçlar elde edebilmek için Google Trends kullanımı yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede trendlik kazanan kelimeleri kendi içeriğiniz ile eşleyebilirsiniz.

Google Trends Hangi Çalışmalarda Kullanılır ?

Girmiş olduğunuz sektörün rekabet oranını ölçmede

Marka bilinirliğini ölçmede

E-İhracat sektörü için ürünlere duyulan ilgiyi ölçmede

Online Pazar araştırmalarında

Kullanıcıların ürünler hakkındaki davranışlarını incelemede

Yeni yazılarımız için bizi takipte kalın!

Bloga dön