Ebay Nedir?

Home Ebay Nedir?

Ebay Nedir?

eBay, 1995  yılında Pierre Omidyar tarafından kurulan kapsamlı bir online satış sitesidir. İlk kurulduğu zamanlarda sadece açık arttırma yöntemi ile pazarda yerini almaya çalışan eBay sonrasında farklı satış metotlarıyla beraber internetteki satış dünyasında popüler hala gelmiştir. Şirketin merkezi olan Amerika dışında aktif olarak Türkiye dahil 27 ülkede faaliyet göstermektedir.

Ebay’da ürünlerinizi sergilemek ve satmak oldukça kolaydır. Satmak istediğiniz ürününüzü seçtikten sonra eBay’da hesap oluşturup, 50 adet ürüne kadar ücretsiz sergileyebilir ve müşterilerinize kolayca satış gerçekleştirebilirsiniz. 50 adet ürün ve sonrasında eBay’a ürün başına komisyon ödeyerek daha fazla kitleye ulaşıp satışlarınızı arttırabilirsiniz. Satıcı ve müşteriyi ortak bir noktada buluşturan eBay aslında satıcıyı sıfırdan bir kitle yaratmadan müşteriye ulaştırdığı gibi müşterinin de güvenli bir alışveriş yapmasına olanak sağlar. Müşterinin yaptığı alışveriş sonrasındaki puanlama sistemi ile satıcının ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmasına yardımcı olup, satıcının da ne kadar güvenli bir alışveriş prensibine sahip olduğunu daha sonrasında alışveriş yapacak müşteriler ile paylaşır. Eğer eBay’da mağazanızı iyi bir şekilde yönetmek ve büyük kitlelere hitap etmek istiyorsanız, müşteri ilişkileri ve dijital pazarlama hakkında deneyiminizin olması gerekmektedir.

eBay ile ilgili verilere değinecek olursak;

  • eBay’ın 2019 itibariyle dünya genelinde 182 milyon kullanıcısı vardır.
  • ABD’de her 10 kişiden üçü (yaklaşık 66 milyon) eBay uygulamasını aktif olarak kullanıyor.
  • ’’Elektronik ve Aksesuarlar’’ eBay’da en çok satılan kategorilerdir.
    eBay’da şuan ki verilere göre 1.3 milyon adet liste mevcuttur.
  • 2019’un dördünce çeyreğine ait en son verilere göre eBay’ın cirosu 22 milyar dolar.
  • Dünya genelinde 25 milyon eBay satıcısı bulunmaktadır.

Koronavirüs salgınından yararlanan şirketlerden biri olan eBay’ın şuan ki hisseleri mevcut seviyesinin %20 üzerinde seyretmektedir. E-ticaret dünyasında bir çok rakip ile yarışmaya çalışan eBay, pazar alanındaki payını her geçen gün arttırmayı hedeflemektedir. Ülkemizde de online alışveriş platformlarında önde gelen Gittigidiyor’u satın alan eBay ticari başarısını geliştirmeyi sürdürmektedir.

WhatsApp chat