E-İhracat

Amazon’da Markanızı Nasıl Korursunuz?

Amazon’da satış yaparken markanızın nasıl korunduğu en sık sorulan sorulardandır. 

Bu soruyu cevaplandırmak için öncelikle Amazon fikri mülkiyet politikasından bahsetmemiz gerekmektedir. Amazon, satıcılarının ve markaların deneyimini korumak açısından, hak sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını ihlal eden herhangi bir listelemeye izin vermemektedir. 

Fikri mülkiyet hakkını korumak için telif hakkına sahip olmak önemli bir unsurdur. Telif hakkına sahip olmak için özgün bir eserin yaratıcısı olmak gereklidir. Amazon’da satış yaparken ürünlerinizin resimleri siz tarafından çekildiyse genellikle telif hakkına sahip olursunuz. Dolayısıyla bu fotoğrafları ürün listelemenizde kullanırken herhangi bir izin almanız gerekmez ve bu fotoğraflar için hakkınız saklı tutulmaktadır. Ancak bu fotoğrafları ürün listelemenizde kullanırken Amazon’a ve bağlı ortaklıklarına materyali kullanma izni vermiş olursunuz. 

Ticari marka sahibi olmak markanızı korumak için atılan en temel adımlardandır. Bu şekilde ticari marka yasaları doğrultusunda, markanız üçüncü taraf ve yetkisi olmayan kişilere karşı korunur. Amazon’da satışlarınıza başlamadan önce bir ticari marka sahibi olmanız markanızın kötüye kullanımını engeller. 

Benzer şekilde, Amazon kendi bünyesinde bir Marka Kaydı programı açmıştır. Bu programa kayıt olmanızın çeşitli avantajları mevcuttur. Amazon Marka Kaydı (Brand Registry) programına kayıt olmak için gereken koşullar arasında; aktif olarak tescili bulunan bir ticari marka, bu ticari markada hak sahibi olanın siz olduğunuzu doğrulayabilmek ve bir Amazon hesabına sahip olmanız yer almaktadır. Amazon Marka Kaydı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *