ETSY

Home ETSY

ETSY

Etsy Nedir?

Etsy genel anlamda el emeği ürünlerin veya bu ürünlerin üretiminde kullanılabilecek maddelerin satıldığı Amerika merkezli ve bağımsız üreticileri destekleyen bir e-ticaret platformudur. Uluslararası alanda geniş kullanıcı kitlesine sahip olan Etsy kullanıcı dostu arayüzü ile de öne çıkmıştır. Etsy’de satışa sunulan ürünler genellikle sanat eseri niteliğindedir, üstelik antika satışı bile mümkün tabii 20 yıldan daha eski olmak şartı ile.

Günümüz dünyasında fabrikadan çıkmış bir ürünün başka ülkelere ihracatının yapılmasının kolaylaşmasının yanı sıra bir kişinin evinde ya da atölyesinde ürettiği el emeği göz nuru diye nitelendirdiğimiz aksesuardan tabloya kadar yüzlerce çeşit el yapımı ürünün de ihracatı bir hayli kolaylaşmıştır. Bu durumda Etsy’nin rolü yadsınamayacak kadar büyüktür. Etsy’nin en büyük rakipleri için ise Amazon Handmade ve eBay diyebiliriz.

Etsy Komisyonları Nelerdir?

Her e-ticaret platformunda olduğu gibi Etsy’de de komisyon oranları bulunmaktadır fakat diğre platformlara kıyasla Etsy’de mağaza sahibi olmak biraz daha kolaydır.

Etsy’de satmak istediğiniz her bir ürün çeşidi için 0.20 dolar listeleme komisyonu, sattığınız her bir ürün üzerinden ise %3.5 komisyon alınmaktadır.

Sayılarla Etsy

2012 yılında 9.3 milyon kullanıcı sayısına sahip olan Etsy, 2019 yılında bu sayıyı her sene düzenli büyüme ile 83 ülkede 46.35 milyon düzeyine getirmeyi başarmıştır. Satıcı sayılarından bahsetmek gerekirse 2012’de 830 bin satıcı bulunan platformda bu sayı 2019’da 2,69 milyona ulaşmıştır. Etsy platformunda bulunan toplam ürün sayısı ile 2019 yılında 60 milyon olarak kayda geçmiştir. Kullanıcı sayıları satıcı sayıları derken bir okadar önemli olan bir orandan bahsetmeden geçmek olmaz; 2015 itibariyle Etsy’deki satıcıların %85’ini kadın üreticiler oluşturmaktadır. Satışların büyük bir bölümü Birleşik Devletler’de gerçekleşmesinin yanı sıra toplam satışın %34’ü ABD dışında gerçekleşmektedir. Etsy hakkındaki bir diğer şaşırtıcı istatistik ise toplam satıcıların %95’inin işlerini evlerinden yürütmesidir. Son olarak ne kadar para kazanıyor bu Etsy diye soracak olursanız; 2016’nın ilk çeyreğinde 81 milyon dolar gelire sahip olan Etsy, bu gelirini 2019’un dördüncü çeyreğinde 269 milyon dolara çıkartmayı başarmıştır.

WhatsApp chat