Anasayfa

Global Pazarlama

Global pazarlama, uluslararası bir ürün satmaktan daha fazlasıdır. Daha ziyade, bir şirketin ürünlerini dünya çapında bir pazarda planlama, üretme, yerleştirme ve tanıtmanın tüm sürecini içerir. Büyük işletmelerin genellikle pazarladıkları yabancı ülkelerde ofisleri vardır; ancak internetin genişlemesiyle, küçük şirketler bile dünyanın her yerindeki müşterilere ulaşabilir.

Global pazarlama çeşitli ürünler ve fırsatlar içerdiğinden, tek bir müşteri profilini tanımlamak imkansızdır. Küresel bir şirket, ticaret yaptığı farklı bölgelerden her biri için birden fazla profil geliştirmeye hazırlanmalıdır. ABD’nin en büyük ticaret ortakları Kanada, Meksika, Çin ve Avrupa Birliği’dir; ancak uluslararası ticaret hiçbir şekilde burada bitmez.

Artık pazarlama karmasının oluşturulmasından uygulanmasına kadar olan tüm süreçlerde farklı ülkeler, kültürler, yaşam tarzları, coğrafi koşullar gibi farklı unsurlar göz önüne alınmakta ve pazarlama süreçleri bu çerçevede hazırlanmaktadır. Örneğin, ABD’de Facebook’ta önemli reklam giderleri harcayabilirsiniz. Ancak Twitter’ın Facebook’tan daha popüler olduğu Japonya’da, Twitter’ı tüketicilerle bağlantı kurmak için nasıl kullanabileceğinize odaklanmalısınız. Ancak pazarlama yaklaşımınız mesajlaşma, yaratıcılık, halkla ilişkiler, reklam ve kanallar açılacağınız her pazar için değişecektir.

Ürüne bağlı olarak, müşterilere dünyanın neredeyse her yerinde ulaşılabilir. Bunu yapmak için küresel şirketler yerel dağıtım ağlarına güvenebilir; ancak belirli pazarlarda büyüdükçe kendi ağlarını kurabilirler.

Bir firmayı dış pazarlara iki unsur çekebilmektedir; bunlardan birincisi iç pazardaki iş olanaklarının doyma noktasına ulaşması, yetersiz kalması, ikincisi ise, pazarlanacak mala karşı dış pazarlarda büyük ve çekici satış fırsatlarının olmasıdır. Dünya ticaret hacminin giderek genişlemesi de firmaların dünya çapında pazarlamayı düşünmesine ve global pazarlama yaklaşımını benimsemelerinde etken olmuştur. Kısacası, dünya uluslararası etkileşime daha açık hale gelmiştir. Şirketler de daha çok kar elde edebilmek için dış pazarlarda şanslarını denemektedirler.

E-İhracatta Zaman Kazandıran Global Pazarlama Stratejileri

E-ihracat geleceğinize zemin hazırlarken, yöntemlerinizin ve stratejinizin iyi düşünülmesi sürdürülebilirliğini sağlamak için iş planınızı yazarken bu kriterleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Network ağınızı kullanın ve geliştirin.

İdeal olarak aynı sektörde başarılı bir e-ticaret işi kuran ve ölçeklendiren şirketleri veya kişileri bulun. Ardından, onlardan tavsiye isteyin.

Nasıl başlamışlar?

Kısa vadede en büyük yatırım getirisini hangi pazarlama kanalları oluşturdu?

Ajans mı kullandılar? Varsa, hangi ajans?

Verileri izlemek için hangi teknolojiyi kullandılar?

Uzman bir kadro oluşturun.

Oldukça basit bir şekilde, yetenekli bir pazarlamacının işinize getirebileceği bilgi ve deneyimin genişliği azımsanamaz. Başlangıç sürecindeyseniz, marka bilinci oluşturma, ücretli reklamcılık veya web sitesi bakımı gibi işletmenizin daha incelikli kısımlarına özen gösterin.

Kendinize karşı dürüst olun.

Kaliteli ürünler, uygun finansman ve yetenekli bir ekip olmadan, başarıya giden bir yol düşünülemez.

Amaçlar ve hedefler belirleyin.

Hedeflerinizi net ve spesifik hale getirin. Birincil odak noktası gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler yaratmak olmalıdır.

Misyon beyanı ve değer teklifi oluşturun.

Şirketinizin açık bir misyon ve değer teklifi olması gerekir.

Bu şirketin amacı nedir?

Neler yapıyor?

Siz (veya şirket yönetimi) bu temel sorulara cevap verebilmelisiniz.

Hedef müşteriler ve pazarlar belirleyin.

Hedef kitlenizi tanıyın.

Aşağıdakileri bildiğinizden emin olun:

Yaş aralıkları.

Cinsiyet dağılımı.

Coğrafi konum.

Satın alma gücü.

Yaşam standartları.

Durum analizi yapın.

“Nereye gittiğinizi ancak nerede olduğunuzun farkındaysanız bilebilirsiniz.”

Şirketin mevcut durumu, rekabet ve genel pazarlama planı hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapın. Mevcut durumunuzu anlamak, daha iyi karar almanıza ve nihayetinde iyi sonuçlara yol açacaktır.

Fiyatlandırma stratejisi oluşturun.

Fiyatlandırmanızın hedef kitlenize gerçek değer sağladığından emin olun. Bu nedenle, araştırmanızı yapın! Tabii ki, ürününüzün satış süresi boyunca geliştirmek için fırsatlar olacaktır, fakat planlama süreci ve gerekli analizleri detaylı şekilde yapmanız uzun vadede size yarar sağlıyacaktır.

Dağıtım ve teslimat planı belirleyin.

Müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirliği açısından kargo ve dağıtım ağınızın son kullanıcıya en kısa ve güvenli sürede ulaşması için kargolama ve teslimat planlamalırınızı detaylandırmalısınız.

E-İhracat TÜRKİYE - ... hazır olun